Výživa jako lék - Ájurvéda, tradiční Indická medicína

Áhára Chikitsa Kdy: pátek 5.6. 2020 17:00 – 19:00 hod. Kde: MetroFarm, Železničářů 190, 170 00 Praha 7 Pořádá: Mezinárodní vzdělávací centrum GEMS, projekt COOLIVING a MetroFarm, host Muna Amara Vstupné: dobrovolné V případě zájmu se prosím registrujte zde: https://docs.google.com/…3aw/viewform

Ájurvéda je tradiční Indická medicína a nejstarší medicinální systém na světě. Kolébkou této vědy je Indie, ale její principy přesahují čas i prostor a jsou univerzálně aplikovatelné kdykoliv a kdekoliv. Jedním z hlavních ájurvédských nástrojů k udržení rovnováhy a tudíž zdraví a spokojenosti je výživa, která je zároveň i hlavním tématem naší besedy. Potrava, kterou přijímáme, utváří tkáně našich fyzických těl (v tomto smyslu jsme opravdu to, co jíme) a proto je tak důležité věnovat výživě patřičnou pozornost. Buďto můžeme potravu pěstovat/nakupovat, připravovat, a jíst podle principů, které jsou pro nás podporující a bude tak fungovat jako medicína, nebo naopak se může stát jedem a vytvářet v těle toxiny. Vzhledem k naší absolutní unikátnosti a individualitě, neexistuje jedna univerzální dieta, která by vyhovovala každému z nás. Existují ale principy, na základě kterých můžeme pochopit svou jedinečnost a dávat si (i skrze výživu) právě to, co potřebujeme ke zdraví a spokojenosti.

Představíme si základní ájurvédské pojmy (Panchamahabhúta, Tridosha, Prakrti) a pak přejdeme k hlavním aspektům charakterizující ájurvédské stravování (KDY- denní/roční/životní období, JAK- vhodný způsob a množství potravy, CO- konkrétní potraviny, jejich vlastnosti, chutě a kombinace) Povídání zakončíme společnou lehce stravitelnou večeří :)

Fotogalerie